Falja e detit/ Meta i kërkon llogari Ramës: Çfarë ke folur me Mitsotakis?

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama të cilën Top News e disponon, ku kërkon informacion për çështjen e detit.

Kujtojmë se që nga deklarata e kryeministrit grek Mitsotakis, i cili komunikoi në parlamentin grek për zgjerimin e Greqisë me 12 milje në det, çështja u shoqërua më një sërë debatesh në vendin tonë.Greqia është shprehur se ajo ka vendosur të ushtrojë të drejtën që asaj i jep ligji ndërkombëtar dhe konkretisht neni 3 i Konventës së Kombeve te Bashkuara të vitit 1982 për të Drejtën e Detit dhe për zgjerimin e ujërave të saj territoriale nga 6 në 12 md në detin Jon dhe ishujt e tij, deri në Kepin Tenaro në Peleponez.

LETRA E PRESIDENTIT META

Pak ditë më parë në parlamentin grek, gjatë seancës së ratifikimit të marrëveshjeve detare mes Greqisë me Italinë dhe Egjiptin, media ka raportuar për një deklaratë të kryeministrit të Greqisë z. Mitsotakis, sipas së cilës ai ju ka komunikuar qëndrimin e qeverisë greke lidhur me vendimin për zgjerimin e ujërave territoriale të Greqisë me 12 milje detare.

Duke patur në konsideratë rëndësinë e jashtëzakonshme kombëtare, shtetërore, gjeostrategjike, ekonomike dhe jo vetëm, që ka kjo çështje për republikën e Shqipërisë, si dhe ndjeshmërinë e lartë të opinionit publik, kërkoj një informacion të detajuar mbi:

– komunikimin që keni zhvilluar me kryeministrin e Greqisë dhe/ose me zyrtarë të lartë të Greqisë mbi këtë çështje

– qëndrimin zyrtar të qeverisë shqiptare ndaj një vendimi të tillë dhe pasojave, përfshirë dhe ato ndërkombëtare

– veprimet që planifikohen të ndërrmeren nga qeveria shqiptare ndaj pasojave që mund të vijnë prej një akti të tillë të njëanshëm të Greqisë.

Buri me tradhe tonte, por edhe une ja ktheja borxhin..

te martuar por jo te vdekur vlen thenia per neve dy bashkeshorteve qe jetojme nje kohe te gjate te martuar e qe kohe pas kohe sikur kemi qejf te freskohemi nga pak..per tu shtuar ndjenjat thojne njerzit..se po beheshte bajat dhe rutin vetem me nje partner. ja lexova burrot disa mesazhe ne tel..i kishte harruar me i fshij dhe u nervozova shum, dmth per mu nuk ka kohe a per tjerat duke i knaq ne hotele e vende te ndryshme..vendosa ti hakmerem pa i then gje..e thirra ishin tim qe e kam pas para burrit e qe menxi priste te me takonte..dolem per kafe dhe deejt e ne hotel..nuk prita shum prej ne koridor ju versula..nga inati birrit dsh e hengra te terin..qka nuk bem e perjetuam..me koshte marr malli kur nes eje per njoftim apo per vazhdim kl,i,ko ne re,k,l,ame me poshte ma bente..

komshiu lazdran shum e kish pas

nga Saranda nji mami 33 vjeqe ne super form zeshkane komshiun perball e kam nje djal me muskuj dhe gjoks te frym..me qmend kur ben ushtrime e prej te dhoma ime gjithqka duket..nje dite isha habitur duke e shikur.me kishte hipnotizuar trupi i tij..ma kishte be me dore..eja un nuk e kisha verejt fare..sa rrash ne ment e tunda koken dhe reagova sikur te kem turp,,jo thash duke e leviz koken andej kendej..insistonte..eja me thoshte…thash pse jo..burri ne pun eshte ben te baj pak qejf…dola ne koridor drejt e tek ai..ma hapi deren ishte komplet i xhveshur…ahhh mahnites..me kapi perfloke dhe me puthi fort me afshe..me pershperiti ne vesh-dua te te knaqin …shum ahhh desh u qmendan.preferoj te njoftoj ketu ndonji cun per cate te pahruara .ju dorezova..me shtriju ne krevat dhe ma xhveshi fustanin..dhe me k,li,ko ne r,ek,la,men me posht lajmi vazhdone

nga Vlora me qendrim ne Angli dua njoftim

ckm un qhem Sara Jam 30 vjeqare nga kosova me qendrim ne londer e divorcuar kame 1 femije te kerkoje nje burre per lidhje martesore nga shqiperia mosha 28
50 vjeqar,te interesuarit te lajmerohen permes Jam 30 vjeqare nga kosova me qendrim ne londer e divorcuar kame tre femije te rritur,kerkoje nje burre per lidhje martesore nga shqiperia mosha 25 50 vjeqar kam restorantin tim te interesuarit te lajmerohen permes kl i ko me posht ne re k lam dhe prit 1 minut do ju shfaqet numri im personal vetem serioz ju lutem

E reja kallëzon të riun në polici: Bëmë se.., s’më tregoi që ishte dy herë i martuar

artesën e parë ai e mbylli me divorc. Me bashkëshorten e dytë lindi një fëmijë. Por edhe tek e dyta dashuria nuk i zgjati , megjithatë ai u vu në kërkim të një historie të re.

Përditë në lokalin ku punonte ai shikonte një vajzë që kthehej në shtëpi në orar fiks dhe ia vuri syrin. Por e reja me inicialet J. R e cila u bë e dashura e shtetasit D. Q., kur zbuloi se ai ishte i martuar, pa një pa dy iu drejtua Policisë duke e kallëzuar. Denoncimi, përmes të cilit kërkohej ndihma e uniformave blu për t’u ndarë u regjistrua në Komisariatin numër pesë të Tiranës.Mos bëj të vështirën, më tha i panjohuri, je interesante’ – tregon e reja në polici.

Sipas burimeve policore, vajza ka përshkruar se si përditë pas atij moment i riu shoqëronte për në shtëpi pa thënë asnjë fjalë, deri sa ajo është dorëzuar dhe e ka pyetur për emrin.

‘Filloi të më pëlqente shoqëria me të, bënim rrugën së bashku dhe D. Q., nuk më kërkoi asnjëherë të uleshim në kafe, por vetëm bisedonim’.

Marrëdhënia mes të martuarit dhe beqares ka marrë drejtim tjetër gjatë karantinës së pandemisë, kur e reja u mbyll në shtëpi.

‘Në muajin mars, ditën nuk e mbaj mend, e telefonova dhe dolëm së bashku në lagje, biseduam për gjëra të ndryshme, por pa i shfaqur njëri- tjetrit asgjë tjetër’ thotë më tej në denoncim vajza me inicialet J. R.

Në javët në vazhdim njohja ka përparuar dhe ata janë ulur në kafenë e parë, pas të cilës kanë vendosur të marrin një dhomë në një hotel që gjendet në Kamëz.

‘Qëndrova me dëshirë dhe kreva marrëdhënie pa dëshirën time’ këmbëngul e reja, lidhja e së cilës u zbulua pasi në një nga ditët intime ata kishin shkrepur fotografi, që u zbuluan në telefonin e vajzë J. R., nga e ëma.

‘Kur mësova që ishte i martuar – shton e reja – e pyeta nëse ishte e vërtetë. Më tha që do të ndahej dhe që më donte. Vendosa ta denoncoj që të shkëputem njëherë e mirë prej tij dhe këtë vendim e mora së bashku me prindërit’ – shton më tej J. R., që vazhdon më tej dhe detajon se me shumë mundësi D.Q – nëse ka rënë në dashuri me të, atëherë ai po mashtron bashkëshorten.

D. Qema sapo është thirrur në Polici, sipas një burimi të ‘Gazetës Si’ pranë Komisariatit numër pesë, ka ngritur supet dhe ka shprehur habi duke pyetur se përse e kishin thirrur.

‘Nuk di ç’të them, por kam rënë në dashuri me J. R. Në lidhje me të qenët i martuar, ia kam treguar që në fillim që isha i zënë. Madje ramë dakord që të martoheshim sapo të divorcohesha’ – tregon i riu.

‘Kërkesën për martesë ia kam shfaqur që në fillim dhe martesa ime nuk ishte pengesë, ajo më tha mjafton të ndahesh dhe nuk kishte asnjë problem’.

I pyetur nga agjentët se përse i mbante fotografitë nudo të së dashurës, D. Q tha se ‘në asnjë rast nuk i kam përdorur si presion, këto foto janë edhe në telefonin e J. R.’

Policia nuk ka vendosur ende se për çfarë vepre do ta referojë ngjarjen, përderisa nuk ka zbuluar asnjë të dhënë presioni apo marrëdhënieje seksuale me dhunë.

Jam nje grua ne te tridhjetat dhe e ndar

Jam nje grua ne te tridhjetat dhe e ndar nga burri qe gati nje vite. Jetoj vetem ne banesem time dhe nuk kam femij. Arsyeja e ndarjes nga burri ishte tradhetia ime dhe deshira e madhe per te ber qejf gjate gjith kohes dhe me kend mu jepke rasti. Jam ne kerkim te meshkujve qe kan
pasion per jeten kan gjendje te mire dhe we jan ne gjendje te me knaqin fort dhe pa obligime.aspak nuk ju pengoj nejeten e tyre, vetem dua te kenaqi veten duke
kaluar nete te nxehta dhe me plot afsh.me se shumti dua kur flasin fjal te pista dhe me detyrojn tju behem skllave e deshirave te tyne ..mbas reklames ne msn do te keni numrin e kontaktit

Jam nje femér 42 vjeqare i kom dy fémij jam e divorcuar n BELGJIKE

am nje femér 42 vjeqare i kom dy fémij jam e divorcuar jetoj ne Blegjike jam e interesuar per lidhje martesore personi
duhet te jet i moshes 42-49 net lajmrohen vetem ata qe jon serioz ,te jen te moralshem ashtu siq jam edhe vet dua te rehatohem nuk dua ndarje por te jeme dhe un e lumtur ne jet dhe te shijoj jeten se bashkume cl i ko ni ne re k la men me posht dhe prisni 1 minut ju lutem un ju pergjigjemi oki faliminderit per mirkuptim anonim ju lutem

Kufiri detar me Greqinë, Rama: S’ka marrëveshje, grupi negociator kalon nga Presidenti

ryeminsitri Edi Rama këtë të shtunë ka reaguar sërish në lidhje me debatin më të fundit për zgjerimin e kufirit detar me Greqinë.

Nga Shijaku ku ndoqi nga afër procesin për rindërtimin e banesave nga tërmeti i 26 nëntorit, është shprehur se nuk ka asnjë marrëveshje me Greqinë për detin dhe se negociatat janë ndërprerë që kur atje u ndryshua qeveria.Ndër të tjera ai ka theksuar se nuk ka as grup negociator, pasi ai duhet të riformatohet dhe pasi të riformatohet duhet të kalojë patjetër nga Presidenti për të marrë besimin.Mund të jetë konsipracion për detin, se është për të vënë duart në kokë se ka njerëz që nuk besojnë dhe ata që e firmosën atë marrëveshjen e famshme i kanë dalë detit në mbrojtje nga ne. Ajo që të gjithë duhet të kuptojnë të gjithë, s’ka marrëveshje, nuk është arritur, negociatat janë ndërprerë qysh kur u ndryshua qeveria në Greqi. Dhe vetë grupi negociator duhet të riformatohet, dhe ky riformatim kalon përmes Presidentit, që duhet të aprovojë. Të thuash sot bëj transparencë për diçka që nuk ekziston është qesharake dhe e poshtër. Unë jam i bindur për një gjë, se ky popull është i mençuar, kush e merr për budalla e pëson kjo është një arsye psë do e pësojnë shumë keq ato që po e bëjnë për budalla me këtë historinë e detit”, ka thënë Rama.

Kryemadhi takon vogëlushën që do të bëhet mjeke: Vlen gjithë mundi që t’ja bëjmë këtë ëndërr realitet

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi e cila po merr pjesë në kampin veror të të rinjëve të partisë së saj në Jalë ka postuar një foto të një takimi me një vajzë të vogel që quhet Kamela e cila dëshiron të bëhet mjeke.

“Ja vlen gjithë mundi dhe energjia e të rriturve që t’ja bëjnë këtë ëndërr realitet Kameles dhe fëmijëve të tjerë”, shkruan kryetarja e LSI.Me Kamelën e vogël nga Jala që ka një ëndërr të bukur: të bëhet mjeke. Ja vlen gjithë mundi dhe energjia e të rriturve që t’ja bëjnë këtë ëndërr realitet Kameles dhe fëmijëve të tjerë.

Këta janë emrat e atyre që do të shkojnë në Washington

Dy njerëzit e Ramush Haradinajt në Qeveri, Selim Selimi dhe Meliza Haradinaj-Stublla, do të jenë pjesë e delegacionit të Kosovë të kryesuar nga Kryeministri Avdullah Hoti e që udhëton për në Washington të hënën në mëngjes, shkruan Gazeta Express.

Pos Ministrit të Drejtësisë dhe Ministres së Jashtme në Shtëpinë e Bardhë shkojnë edhe Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, Koordinatori për dialog, Skender Hyseni.

Në vendin më të fuqishëm në botë shkojnë edhe Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj dhe Shefja e Kabinetit të Kryeministrit Hoti, Ardita Dushi.

NISMA për Kosovën përfaqësohet në dialog me Zëvendëskryeministren Albulena Balaj-Halimaj.

Fillimisht, takimi Kosovë-Serbi në Washington ishte caktuar për 2 shtator por u shty për dy ditë pasi duhej përshtatur agjendës së Presidentit Donald Trump, i cili mund të bëhet pjesë e takimit nëse palët arrijnë ndonjë marrëveshje.

Sidoqoftë, disa prej temave që pritet të diskutohen atje kanë lidhje me ekonominë. Pritet të shtyhen projekte që kanë të bëjnë me autostradën për Serbi, hekurudhën për Shqipëri, gazin përmes Greqisë dhe projekte tjera që do të përkrahen nga SHBA’ja. Pjesë e një marrëveshje të mundshme mund të jetë edhe krijimi i një zone ekonomike amerikane ndërmjet dy vendeve.

Takimi i parë i paraparë më 27 qershor pati dështuar pasi u propozuar aktakuza ndaj njërit prej njerëzve kryesor të delegacionit të Kosovë që ishin nisur drejt Washingtonit. Tash, Presidenti Hashim Thaçi nuk është përfshirë fare ne proces dhe po pret se çka po vendoset në Hagë ku është selia e Gjykatës Speciale.

Opozita në Kosovë është e ndarë sa i përket dialogut. PDK e ka përkrahur takimin e Washingtonit por nuk ka marrë pjesë derisa Vetëvendosje ka kundërshtuar një udhëtim të tillë të udhëheqësve të Kosovës me arsyetimin se atje shkojnë njerëzit pa legjitimitet qytetar.

Ish-Kryeministri Albin Kurti ishte rrëzuar nga pozita e shefit të Qeverisë edhe për shkak se kishte refuzuar të shkonte në Amerikë për një marrëveshje me Serbinë. Kishte thënë se atje po qëndrojnë thikat mbi hartën e Kosovës, duke paralajmëruar se Kosova mund të ndahet nga një marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë.

Kosova dhe Serbia dialogojnë prej shkurtit të vitit 1999 kur nis Konferenca e Ramubujes, e cila prodhon marrëveshjen por që pala serbe nuk e kishte nënshkruar. Është zhvilluar edhe një raund bisedimesh në Vjenë, ku propozohet Pakoja e Ahtisaarit, e cila prapë s’pranohet nga Serbia ndërsa Kosovës i sjell Pavarësinë.

Procesi i tretë dialogues Kosovë-Serbi nis më 2011 në Bruksel dhe prodhon dhjetëra marrëveshje, shumica e të cilave nuk zbatohen.

Tash, pos në Bruksel, dialogu është zhvendosur edhe në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, ka thënë se nëse i kërkohet njohja atëherë nuk do të takohet me Donald Trumpin.